Zakázkový vývoj elektronických zařízení

Jsme vývojáři elektroniky. Váš nápad, potřebu nebo rozpracovaný design přetvoříme do podoby vyrobitelného, funkčního a certifikovaného zařízení. Vyvineme od A do Z na klíč nebo podpoříme Váš tým formou outsourcingu nebo konzultací.

Mám zájem o službu
Zakázkový vývoj elektroniky

Co vymyslíme, umíme i vyrobit.
Hezky pohromadě, u nás v Brně.

Na zakázku vyvíjíme řídicí, měřicí a medicínskou elektroniku: hardware, mechanickou konstrukci i firmware a software. Konzultujeme vývoj embedded SW i HW.

Zařídíme certifikaci, vyrobíme vzorky a rozběhneme sériovou výrobu u nás nebo u Vámi vybraného partnera.

Vyvinuté výrobky můžeme, ale nemusíme vyrábět u nás. Naše výroba je vybavena technikou pro strojní osazování, pájení a rework včetně komponent BGA.

Velmi často dodáváme hotové, oživené plošné spoje a finální kompletaci zařízení do krabiček, balení atd. si zajišťuje zákazník sám, umíme ale dodat i výrobky zcela hotové v balení pro koncové zákazníky.

Podle zadání zákazníka je tedy výsledkem naší práce typicky:

  • dokumentace a firmware pro výrobu zajištěnou zákazníkem,
  • osazené, oživené plošné spoje z naší výroby, nebo
  • kompletní smontované výrobky v komerčním balení.
  • 21 vývojářů

    připraveno k Vašim službám
  • 20 let

    zkušeností už máme za sebou
  • Desítky

    úspěšných projektů v sériové výrobě
  • Stovky

    kusových speciálních aplikací
  • Vlastní výroba

    osazovna a servis

FAQ

Často kladené dotazy

Máte zájem o konzultace, vývoj či výrobu elektroniky pro vaši společnost?

Kontaktujte nás
Když si zaplatím vývoj, dáte mi dokumentaci?

Samozřejmě! Vy platíte vývoj, takže vytvořený návrh je Váš.

Standardně dodáváme po ukončení placeného vývojového úkolu pro sériovou výrobu kompletní editovatelné výrobní podklady (schémata, výkresy DPS, zdrojové kódy) pro další výrobu a servisní účely, i když je více než obvyklé, že následná výroba probíhá u nás. Výjimkou jsou logicky naše standardní výrobky a prvky z nich odvozené a výrobky, vyráběné kusově, kde zpravidla z cenových důvodů nezpracováváme finální dokumentaci v tzv. “mašlích”.

Některé firmy v oboru “sedí” na výrobních podkladech u vývojových projektů, které zákazníci zaplatili – to považujeme za vysloveně neetické chování.

Vyvinete a vyrobíte jediný kus? A naopak: umíte velké série?

Výjimkou mezi realizovanými zakázkami nejsou přístroje, která existují vysloveně v jediném kuse – typicky jde o řízení speciálních strojů (od otáčecího talíře pro fotografování po agregáty o výkonu stovek kW), časté jsou zvláštní měřicí a zkušební přístroje pro zkušebny apod.

Běžně dodáváme celá hotová zařízení “na klíč”, často i s instalací na místě.

Máme zkušenosti i s vývojem zařízení vyráběných ve statisícových sériích a prodávaných po celém světě. 

Potřebujete detailní zadání?

Máme poměrně bohaté zkušenosti, proto naši zákazníci často nechávají kompletní technickou stránku zařízení na nás a zadání prací se omezí na několik vět – jiní zákazníci preferují co nejčastější konzultace například týdenními telekonferencemi a dodávají nám detailní zadání o stovkách stránek. Máme rádi oba přístupy.

Obvykle potřebujeme nejpřesněji požadované způsoby připojení zařízení k vnějšímu světu a jeho ovládání, nebo si umět představit, co zařízení dělá, kdo ho používá. Skvělá je možnost vidět konkurenční nebo starší podobný přístroj, aby vývojáři přičichli k problematice. I proto jsou obtížná čas od času se objevující tajnůstkářská zadání, kdy nevíme, k čemu vlastně daná věc bude sloužit.

Potřebuji jen firmware nebo navrhnout desku, šlo by to?

Pokud máte zkušenosti v oboru nebo podnikovou elektro dílnu, je možné nechat si např. pouze napsat firmware do procesoru, zkonzultovat schémata a například mechanickou konstrukci celého zařízení si zajistit vlastními silami. Rádi Vám poskytneme i konzultace – velmi často konzultujeme různé aplikace “hobby” desek typu Raspberry Pi nebo Arduino, případně řešíme profesionalizaci původně na těchto platformách vyvinutých konstrukcí tak, aby bylo docíleno požadované spolehlivost a robustnosti systémů.

Jaké jsou cenové relace vývojových prací?

Ceny vývoje jsou velmi individuální záležitost. Nejjednodušší je se zeptat, rádi Vám zašleme nabídku…

Je zřejmé, že u kusové výroby bude cena práce tvořit typicky většinu výsledné ceny výrobku, u minisérie o počtu např. 50 kusů jednoduché mikroprocesorové řídicí jednotky tvoří cena vývoje zpravidla méně než třetinu ceny výrobku. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní aplikaci: horší poměr bude u spotřební elektroniky, naopak například vývoj zbrusu nového speciálního PLC pro určitou automatizační úlohu může být ekonomický oproti řešení se standardními řídicími systémy již u jediného kusu. Nezanedbatelnou výhodou bývá i zjednodušení montáže díky uzpůsobené kabeláži a mechanickému provedení, zmenšení rozměrů a profesionální vzhled kompaktní elektročásti zařízení.

Překvapivě důležitou částí zadání je i odhad počtu vyráběných kusů. Je logické, že pro zařízení, kterého se bude vyrábět jediný kus nebo jednotky kusů ročně, bude potřeba využít jiné výrobní technologie než pro zařízení, vyráběné ve stovkových nebo tisícových sériích. Pro “kusovky” se obvykle snažíme vývoj co nejvíce zjednodušit i za cenu použití drahých komponent, aby celková cena zařízení zůstala co nejnižší; naopak v tisícikusové sérii se vyplatí investovat například i dva týdny práce vývojáře (cca 100 000 Kč), pokud jeho práce umožní na nějakém komponentu ušetřit 150 korun (150 000 Kč v sérii).

Při vytváření cenových nabídek udáváme přímo koncovou cenu celého vývoje a případné výroby, nepoužíváme zpravidla koncept hodinových cen – zdá se nám nefér účtovat při nečekaných technických problémech hodiny navíc (a když přijde na věc, například v případě potřeby dodatečných úprav významně mimo rozsah původního zadání, za hodinu práce technika účtujeme 600 – 900 Kč bez DPH, programátora či vývojáře HW 1200 – 1500 Kč bez DPH). U vývoje pro sériovou výrobu zásadně oddělujeme vývojovou a výrobní fázi: po dokončení vývoje jsou kompletní výrobní podklady majetkem zákazníka a zda si nechá zařízení vyrábět u nás nebo jinde je jen jeho rozhodnutí.

Prohlédněte si

Užívané technologie

  • Většina zařízení, která navrhujeme, je digitálně řízená:

    • jednoduché či nízkospotřebové aplikace s mikrokontrolérem – mikrořadičem,
    • složitější systémy zakládáme na embedded Linuxu.

    Dovedeme i vyvinout procesorové desky pro linuxové řídicí systémy – typicky na platformě NXP i.MX6, i.MX8, i.MX9, STM32MP1 a dalších. Umíme navrhnout zařízení s vysokorychlostními rozhraními i s DDR3/4 pamětmi. Často užíváme i Raspberry Pi Compute Module.

    V době čipové krize vyvíjíme i na méně známých, ale dobře dostupných platformách, máme například vyvinuty zařízení na platformách Rockchip nebo Allwinner (Allwinner A64/V3S/T113/V853 a dalších).

  • Mikrořadiče používáme nejčastěji ARM (obvykle NXP LPC, Cortex/STM32), PIC, Atmel AVR, jsme vybaveni např. i pro PSoC, TI MSP430, Kinetis nebo HCS8. V poslední době roste význam bezdrátových aplikací, kde máme již v sériové výrobě aplikace s čipy ESP32, Realtek RTL8722/RTL8720, Nordic nRF a dalšími.

    Provoz strojního osazování naší firmy

    Provoz strojního osazování naší firmy

  • Výkonnější mikrokontroléry již v mnoha našich aplikacích vytlačily systémy na bázi OS Linux (embedded linux – Yocto, Buildroot), které se ukazují jako sice mírně výrobně dražší, ale vývojově levnější a podstatně flexibilnější například z hlediska možnosti vzdálené správy, diagnostiky a upgradu.

    Rádi používáme platformy NXP (i.MX6, i.MX8), STM32MP1 a nVidia Jetson (TX2); více aplikací jsme vyvinuli i na low cost platformách s OpenWRT, například na bázi RT5350 nebo MT7688. V oblasti zpracování signálů – signálové procesory DSP “umíme” Texas Instruments a Microchip dsPIC. Používáme i hradlová pole CPLD, FPGA Xilinx a Lattice.

  • Firmware píšeme většinou v jazyce C/C++ nebo Python, své místo u nás má i Lua, node.js, PHP a VHDL. Pro vývoj aplikací pro PC používáme platformy C#, Python, Electron a Javascript.

    Automatizované osazování plošného spoje - naše výroba

    Automatizované osazování plošného spoje – naše výroba

  • Z pokročilejších technologií nabízíme zpracování HD videa, audio DSP, CAN BUS, softwarové dékódování MP3, FAT32, USB včetně USB 3, komunikace RS-485, MODBUS, Wi-Fi, GPS, GSM, Bluetooth (i BT Smart), TCP/IP, řízení krokových motorů atd. Vyvíjeli jsme mnoho aplikací spojených s internetem, obvykle s využitím Linuxu, platformy ARM nebo specializovaných obvodů Rabbit RCM či modulů Lantronix.

    DPS navrhujeme v legálních systémech Altium Designer nebo v Eagle (dříve jsme také užívali systém Formica, KiCad nám také není cizí). Většina návrhů je v SMT technologii optimalizovaná pro strojní výrobu, pouze, pokud si zákazník přeje, je možné dodat desku s klasickým osazením. Díky automatické opravárenské stanici nám nečiní problém obvody BGA, dovedeme zajistit i bondování čipů.

  • Pokud k danému zařízení patří i software pro počítač, můžeme jej vytvořit v platformách C#, Electron, případně Delphi, C++ (Windows, případně Linux) nebo jako webovou aplikaci (PHP+mySQL, Python, Codeigniter, Django). Můžeme dodat i software pro mobilní telefony (Java J2ME, C# pro Windows Mobile a Android, Apache Cordova pro Android/iPhone, b4a). Cloudové systémy provozujeme na platformě Amazon AWS.

    Pokud zařízení obsahuje součásti průmyslové automatizace, užíváme vlastní speciální PLC nebo PLC Fatek, Tecomat Foxtrot, Micropel či Siemens.

Kontakt

Máte zájem o vývoj elektronických zařízení na zakázku?

Potřebujete moderní a spolehlivou elektroniku? Pro začlenění do Vašeho zařízení nebo kompletní nový výrobek či systém? Ozvěte se nám! Rádi Vám poradíme s drobnými i složitými aplikacemi.

Napište nám
Vývojová skupina

Vývojová skupina

Naše vývojová skupina má nyní přes 20 pracovníků. Klíčové znalosti skupiny (návrh HW, firmware pro mikrokontroléry, aplikace pro OS Linux, práce systémového integrátora OS Linux) má vždy více osob tak, abychom nebyli pro žádnou zásadní oblast činnosti závislí na jediném člověku.

Typický postup vývoje

  1. Předání slovního zadání (poptávky), nejčastěji osobně nebo e-mailem (typicky jde o několik e-mailů, kdy si s Vámi zkusíme ujasnit technické provedení budoucího výrobku, zhodnotit jeho realizovatelnost a vytipovat možné problémy).
  2. Naše odpověď s cenovou nabídkou a stručným náčrtem řešení (obvykle během jednoho až pěti pracovních dnů podle náročnosti).
  3. Předání podrobnějšího zadání, dořešení detailů, případně vypracování studie proveditelnosti u náročnějších zakázek.
  4. Vzájemné odsouhlasení detailního návrhu chování aplikace, případně i schématu a rozměrů DPS (podle náročnosti aplikace obvykle během týdne až čtyř).
  5. Výroba prototypu (po zaplacení zálohy) a naprogramování softwaru zařízení (obvykle od 2 do 6 týdnů u jednodušších aplikací).
  6. Zaslání prototypu k otestování a případně doladění nedostatků, současně provedení zkoušek ve zkušebnách, jsou-li požadovány.
  7. Kompletní data pro výrobu jsou předána po zaplacení faktury za vývoj, pokud není jiná dohoda (např. dokumentace zůstane naše a následná výroba bude vždy probíhat u nás, nebo budeme produkt dále vyrábět v naši režii).
  8. Následně, nejde-li o jediný kus speciálního zařízení, můžete zadat výrobu u nás nebo nechat zařízení vyrábět podle získané dokumentace jinde.

Jsme lidé – není problém domluvit se na jiném postupu.

Vývojový cyklus

Obvyklý vývojový cyklus středně složitých zařízení od upřesnění a zakonzervování zadání do předání a odladění prototypu trvá 3 až 4 měsíce (u jednoduchých zařízení 2 – 6 týdnů).

Následné drobné úpravy hardwaru a softwaru je typicky možné realizovat v řádu týdnů, u jednoduchých úprav i dnů. Samozřejmě existují výjimky: velmi složité systémy s ostrými požadavky na výrobní cenu a současně vysoký výkon budou na množství nutných prací a experimentů, tedy i vývojový čas náročnější – a naopak, nejednu velmi spěchající věc jsme včetně návrhu plošného spoje a zpracování softwaru zvládli vyvinout a vyrobit do tří dnů.

Pro základní projektové řízení používáme interní informační systém a bugtracker, který může být ve vhodných případech i zpřístupněn zákazníkům.

Nebráníme se tzv. agilním způsobům operativního řízení projektů, byť je v oblasti embedded elektroniky považujeme za vhodné pouze tam, kde z různých důvodů není možné utvořit ani neměnnou základní kostru zadání práce. To se týká zejména projektů, které pracují se zcela novými technologiemi, které si sám zákazník postupně testuje a “osahává” i podle okamžitého vývoje trhu. To je typické pro inovativní projekty v oblasti vývoje IoT a cloudových řešení.

Během každé realizace je obvykle potřeba dopřesňovat zadání, konzultovat provedení a testovat vzorky ve spolupráci se zákazníkem (například tam, kde zařízení spolupracuje s technologií, kterou není možné zapůjčit do naší laboratoře). Obvykle stanovujeme projektového manažera na naší straně a je vhodné mít stanovenu jednu konkrétní kontaktní osobu zákazníka, odpovědnou za komunikaci, aby nedocházelo k informačnímu šumu a situacím, kdy na sebe se zákazníkem vzájemně zbytečně čekáme.

Certifikace a zkoušky

Podle typu výrobku zajišťujeme potřebné certifikace, zejména:

  • EMC – elektromagnetická kompatibilita (rušení a odolnost proti rušení), zpravidla interně v naší laboratoři předcertifikační a externě certifikační měření,
  • LVD – elektrická bezpečnost (jsme vybaveni kalibrovanými přístroji pro interní měření podle mnoha norem),
  • RED – rádiová zařízení,
  • RoHS, REACH – nebezpečné materiály ve výrobcích.
  • Medicínské výrobky – zpracujeme podklady pro MDR certifikace, například softwarovou dokumentaci podle ČSN EN 62304.

Všechny uvedené certifikace jsme již zajišťovali pro desítky výrobků a víme, jak projít certifikacemi co nejjednodušším, ale poctivým způsobem. Zákazníkům se snažíme nabízet i případně nepovinné zkoušky pro ověření vlastností výrobku, které by mohly mít negativní vliv na jeho funkci v dlouhodovém provozu (typicky jde o teplotní, vibrační a další životnostní zkoušky).

Prohlédněte si

Klíčové kompetence

KompetenceVývojářů se zkušenostmiPočet projektů 2014-2022Poslední projekt v roceZajímavá referenční aplikace
HW: Návrh vícevrstvých DPS8desítky2023Systém pro měření kvality signálu v 5G sítích
HW: Návrh DPS s vysokorychlostními rozhraními (HDMI, DDR, USB3…)4Nejméně 202023Systém pro měření kvality signálu v 5G sítích
HW: Vývoj linuxového počítače z čipové úrovně382023Pinově kompatibilní náhrada Raspberry Pi CM3+ platformou Allwinner
HW: Aplikace SOM modulů12desítky2023Gynekologický přístroj se zpracováním obrazu
HW: Vývoj s USB-C resp. USB 3.07desítky2022Přístroj se zpracováním obrazu pro dentální přístroj
HW: Zařízení s kamerovým čipem na DPS432022HD stereokamera s autofokusem
HW: Příprava podkladů pro strojní výrobu8Nejméně 1002023 
SW: Příprava sestavení systému Buildroot, Yocto4Nejméně 502023Medicínské přístroje
SW: Vývoj a úpravy ovladačů v jádře OS Linux4Nejméně 202023Zpracování obrazu pro medicínu
SW: Vývoj – implementace ovladačů HW v jádře a userspace OS Linux6Desítky2023Důlní telefon v jiskrově bezpečném provedení na OS Linux
SW: Implementace watchdog a read-only FS v Linuxu4Nejméně 202023Zajištění spolehlivosti chodu a doladění cizí aplikace pro medicínský alarm
SW: Vývoj v jazyce C pro OS Linux6Desítky2023Reklamní projektor
SW: Vývoj v jazyce Python pro OS Linux8Desítky2023Systém pro měření kvality signálu v 5G sítích
SW: Aplikace ve spolupráci s Amazon Cloud4Nejméně 32023Řízení úschovních schránek
TESTY: EMC měření a troubleshooting4 2023Desítky na vlastním pracovišti; nejméně 40 v certifikované zkušebně
TESTY: Certifikace elektrické bezpečnosti LVD4 2022Desítky na vlastním pracovišti; nejméně 30 v certifikované zkušebně

 

Kontakt

Máte zájem o podobnou speciální elektroniku na zakázku?

Potřebujete moderní a spolehlivou elektroniku? Pro začlenění do Vašeho zařízení nebo kompletní nový výrobek či systém? Jen konzultovat? Ozvěte se nám! Rádi Vám poradíme s drobnými i složitými aplikacemi.

Napište nám