Vývoj elektroniky

Produkty

Podpora a zájmová sekce

Náhrada disketové mechaniky: USB Flash FDD emulátorEmulátor disketové mechaniky UDM-100
Popis zařízení

Emulátor UDM-100 je zařízení, které nahrazuje disketovou mechaniku pro 3,5" diskety USB pamětí typu FLASH. Výhodou nasazení emulátoru je možnost náhrady nespolehlivých disket USB FLASH pamětí, která je v běžném provozu velmi spolehlivá.

Emulátor dovoluje zaznamenat na jednu USB FLASH paměť až 100 "disket". Číslo právě užívané virtuální diskety volí obsluha tlačítky na emulátoru a je zobrazeno na displeji emulátoru.

Takto je možné například na jednu USB paměť zaznamenat všechny programy, které používá daný CNC stroj ve výrobě. Nemusíme tedy vůbec měnit paměťová média.

Emulátor je vhodný pro měřící přístroje, CNC stroje (frézky, obráběcí centra...), textilní stroje, různé řídící a záznamové automaty či hudební nástroje a mixážní pulty i další starší technologie, kde je vhodné nahradit výběhové diskety moderním zařízením. Není nutné, aby byl řídící systém založen na platformě PC, stačí, když je přístupné standardní rozhraní disketové mechaniky (případně chybějící 12 V napájecí napětí na napájecím konektoru mechaniky není na závadu). Rozměry a připojovací konektory zařízení jsou plně kompatibilní s běžnými 3 1/2" mechanikami; umíme si ale poradit i s atypickými přípojkami.

Zařízení je schopno emulovat diskety s kapacitou 1,44 MB, na objednávku i 5 1/4" (5,25") diskety 1,2 MB a DD diskety 3,5" 720 KB (provedení "S"). Provoz emulátoru je ověřen mj. na lisech Arburg, řídicích systémech CNC strojů Siemens (např. Sinumerik), robotech KUKA a ABB, strojích DEMAG, technologických počítačích AŽD, elektronických hudebních nástrojích (např. Yamaha PSR-640, PSR-550) a dalších zařízeních. V současné době víme o řádově 300 úspěšných instalacích zařízení.

Nabízíme možnost bezplatného zapůjčení emulátoru pro odzkoušení ve Vašem zařízení. Kontaktujte naše techniky na dilna@strasil.net nebo telefonicky na tel. 537 014 211 nebo 728 622 402 (p. Brázdil) pro domluvu zápůjčky.

Při větším odběru je možná úprava zařízení pro použití paměťových karet místo USB Flash nebo je možné dodat zařízení ve zodolněném provedení pro těžké průmyslové podmínky.

Nový unikátní software v češtině pro Windows XP/Vista/7/8/10 je k dispozici na stránce programu UDM Manager.

Nakoupit náhradu disketovky UDM-100 on-line
PoložkaKč bez DPHKč vč. DPHKoupit
Emulátor disketové FDD mechaniky pomocí USB Flash paměti, včetně USB Flash paměti, skladem více než 20 ks, možno zapůjčit pro vyzkoušení (množstevní slevy od 10 ks - informujte se)4324 Kč5232 Kč
  Emulátor disketové mechaniky vestavěný v držáku SINUMERIK FM-NC/840D/DE
Emulátor (náhrada) disketové mechaniky UDM-100 vestavěný v držáku SINUMERIK FM-NC/840D/DE
Speciální aplikace
Starší formáty disket

Použití emulátoru UDM-100 bývá obecně bezproblémové u zařízení, využívajících běžných 1,44 MB 3,5" disket.

V případě potřeby zapisovat a číst z disket 1,2 MB (HD diskety 5,25") nebo 720 kB (3,5" diskety DD nebo HD s přelepeným detekčním otvorem) je možné objednat emulátor v provedení UDM100/S, který umožňuje přepnutí svého rozhraní do těchto provozních režimů. Provedení UDM100/S navíc umožňuje emulaci rozhraní Shugart, se kterým se setkáváme u některých starších zařízení. Cena UDM100/S je shodná s cenou UDM-100.

Na zvláštní objednávku je možné nastavit emulátor tak, aby byla možná emulace zcela nestandardních disket, například formátů s 1024 B v sektoru (typicky japonské stroje COMCO, PC98 apod. využívající 1,21, 1,25 nebo 1,28 MB formáty tzv. 3-mode 3,5" disket) nebo dalších atypických formátů, například strojů Arburg. V těchto případech nasazujeme pokročilejší zařízení UDM-200; cena je o cca 20 % vyšší než u UDM-100, přesnou nabídku poskytne náš technik.

Emulátory neinterpretují souborový systém zařízení, do něhož jsou vestavěny: není tedy problém, nevyužívá-li zařízení pro diskety standardní souborový systém FAT12.

V případě potřeby je možné zajistit redukce pro připojení emulátoru k nestandardním kabelům, typicky k 26-pinovému notebookovému plochému kabelu nebo k 34-pinovému konektoru starých 5,25" mechanik.

Zvláštní provedení zařízení

Nabízíme několik speciálních provedení zařízení:

Provedení "WREN" je vybaveno svorkami pro vnější spínací kontakt, kterým je možné blokovat zápis na virtuální disketu. Do svorek zpravidla připojujeme spínač se zámkem nebo výstupní kontakt systému pro sledování výroby, který umožní zápis dat na disketu jen oprávněným uživatelům.

Provedení "APZ" sleduje ukončení zápisu souboru na disketu a několik sekund po ukončení zápisu přepíná zařízení na další virtuální disketu. Tato varianta se užívá tam, kde se na disketu zapisuje pravidelně dávka dat (např. záloha systému, žurnál) a původní technologie vyžaduje pravidelnou výměnu diskety za disketu prázdnou.

Provedení "ENW" je schopno obsah virtuálních disket měnit a vyčítat prostřednictvím počítačové sítě na dálku přes Ethernet.

Zapůjčení emulátoru na otestování

Nabízíme možnost zapůjčení emulátoru pro odzkoušení ve Vašem zařízení. Pro informace o podmínkách zápůjčky nás prosím kontaktujte e-mailem dilna@strasil.net nebo telefonicky.

Řešení speciálních případů
Náhrada disketové mechaniky Arburg Dialogica, Multronica, Hydronica

Pro řešení zvláštních případů, kdy není možné použít emulátor běžného provedení, jsme vybaveni speciálním pracovištěm pro diagnostiku protokolů disketových jednotek a pro čtení dat z disket. Na tomto pracovišti jsme schopni zjistit konfiguraci neznámé nestandardní disketové jednotky, a to i v případě, že je částečně poškozená (nečte, nezapisuje) a vyčítat diskety i nestandardních formátů a převádět je do formátů, s nimiž je schopen pracovat emulátor nebo počítač PC.

V těchto případech obvykle nasazujeme emulátory typů UDM-100/S a UDM-200, určené pro atypické instalace.

Ke stažení
Jméno souboru Popis Velikost Datum
usb-fdd-navod-zakladni.pdf Návod pro USB FDD emulátor disketové mechaniky 466 KB 24.04.23 11:14
EMT4_navod.pdf návod na použití programu EMT4WIN 126 KB 24.04.23 11:14
EMT4INST.EXE freewarový program na uložení image diskety 2418 KB 24.04.23 11:14
udmmanager1.pdf Návod pro program UDM Manager 499 KB 24.04.23 11:14
appnote-jak-rozbehat.pdf Aplikační poznámka: jak zprovoznit emulátor na nestandardních zařízeních - tedy tam, kde emulátor nepracuje na první pokus. Jde asi o 5 % zařízení. 187 KB 24.04.23 11:14
appnote-prevod-disket.pdf Jak pracovat s image a převedenými disketami naší službou 1173 KB 24.04.23 11:14

Na tomto místě ještě uvedeme jednu poznámku: technicky není možné pomocí emulátoru UDM-100 „zvětšit“ velikost diskety nad 1,44 MB. Bohužel, údaje o geometrii a tedy i kapacitě diskety jsou pevně zapsány v zařízení, kam je emulátor instalován (např. v řídicím systému stroje nebo starším počítači), a není možné je změnit. Nemůžeme tedy vytvořit například 100 MB velkou disketu, starší zařízení by stejně bylo schopno pracovat pouze s prvními 1,44 MB.

Jedinou možností, jak využít velkou kapacitu USB FLASH pamětí, je na jednu USB FLASH paměť umístit více virtuálních disket a tyto poté ručně přepínat. Toto je řešení, které využívá náš emulátoru UDM-100.