Časomíra R3Časomíra R3
Popis zařízení

Bezčipová časomíra R3 je určena pro univerzální měření časů pomocí fotobuněk v tréninku a v závodech zejména v atletice. Zvláštností časomíry je možnost záznamu až osmi mezičasů (podle typu) a postupného vyhodnocení změny rychlosti atleta mezi mezičasy. Zařízení vychází z předchozích typů časomír R a R2.

Jednou z typických aplikací časomíry R2 je tedy logicky měření a vyhodnocování krátkých intervalů v běhu a výbušnosti: pro tyto účely časomíru používají například fotbalové kluby FC Nitra a MFK Karviná.

Časomíra se vyrábí v drátovém a v bezdrátovém provedení. K časomíře je možné dokoupit jeden či více velkoplošných LED displejů.

Provedení a možnosti časomíry R3
  • verze pro bezdrátové připojení fotobuněk: zaručený dosah 60 m fotobuněk, skutečný cca. 350 m na volném prostranství,
  • verze pro drátové připojení fotobuněk: nášlapu odolná kabeláž, kabely jsou přivedeny jen k jedné straně každé snímací brány (k fotobuňce; na druhé straně je umístěna odrazka).

Společné vlastnosti: signalizace spouštění měření sirénou, start automatický nebo ruční tlačítkem na panelu časomíry, případně startovací pistolí (volitelný doplněk); při startu sirénou je možné nastavení startu jedním tónem, více postupnými tóny v sekundových intervalech nebo s náhodnou prodlevou, kdy hráč nemůže „švindlovat“ reakční dobu sledováním ruky obsluhy na startovním tlačítku; za příplatek je možné instalovat reproduktor a hlasový modul s přednahranými pokyny startéra.

Časomíra R2/R3, řídicí jednotka

Jedna fotobuňka je vždy umístěná na startu. Je užita při měření s letmým startem nebo pro měření reakční doby (od spuštění sirény/výstřelu z pistole po průchod fotobuňkou). Dále je možné osadit maximálně 7 cílových fotobuněk (jedna je umístěna na konci dráhy, další fotobuňky slouží pro měření mezičasů). Fotobuňky snímají vždy všechny a slouží k současnému měření časů ve všech sledovaných bodech (fotobuňku na startu nebo fotobuňku mezičasu samozřejmě není nutné použít, pokud stačí pouze časový údaj údaj start - cíl).

Je rovněž možné použít cílové fotobuňky samostatně pro jednotlivé dráhy a měřit tak více osob současně při společném startu (udejte požadavek při objednání).

Samotná jednotka časomíry má paměť 90 měření (za příplatek 1000 měření) identifikovaných číslem hráče, která je možné po ukončení tréninku přenést USB kabelem do počítače PC.

Nastavování parametrů a vyčítání dat provádíme pomocí počítače PC. Je možné provést export tabulky výsledků do MS Excelu. Software pro Windows XP a vyšší umožňuje:

  • zadání jména a identifikačního čísla hráče,
  • měření různých délkových úseků, výpočet rychlostí, procentuálního úbytku rychlosti v jednotlivých úsecích proti předchozím úsekům (při měření s mezičasem),
  • průměrování z více opakovaných měření, vyřazení vadného měření,
  • volitelně jednoduché srovnání s průměrem aktuálního měření nebo s minulými měřeními.

Časomíra R2, zavřená řídicí jednotka
Technické řešení
Fotobuňky

Snímače jsou umístěny na běžných stativech, vždy na jedné straně dráhy jsou fotobuňky a na opačné straně odrazky. Fotobuňky jsou v bezdrátovém provedení pro dosah paprsku 1,5 m, 6 m nebo 10 m, což určuje maximální možnou šířku měřené dráhy.

Jednoduché 1,5 m a 6 m fotobuňky pracují v infračerveném spektru, 10 m fotobuňky jsou laserové s červeným paprskem (jde o bezpečné provedení – vysílač má nižší výkon než laserové ukazovátko), což usnadňuje seřízení odrazky, stačí najít takovou polohu odrazky, aby na ní byl viditelný červený bod, vysílaný fotobuňkou.

Jednotky bezdrátových fotobuněk jsou napájeny akumulátorem, doba provozu na jedno nabití je více než 8 hodin se standardním akumulátorem. Drátové fotobuňky jsou napájeny z řídicí jednotky zařízení.

Řídicí jednotka časomíry
Časomíra R2, řídicí jednotka

Řídicí jednotka časomíry přijímá signály z fotobuněk, řídí start a ukončení měření a zaznamenává data pro zobrazení na displeji a přenos do počítače. Na displeji jednotky jsou dále signalizovány poruchové stavy (např. slabá baterie, neseřízená odrazka, u bezdrátových provedení vypnutá jednotka fotobuňky nebo jednotka mimo dosah).

Řídicí jednotku je možné propojit s počítačem standardním rozhraním USB a stáhnout naměřené údaje do počítače. K řídicí jednotce je připojena startovací siréna, (volitelně) startovní pistole, anténa pro komunikaci s bezdrátovými fotobuňkami a napájecí zdroj.

Na řídící jednotce je umístěno tlačítko pro ruční start měření a klávesnice pro nastavení parametrů startu, čísla hráče a případné prohlížení uložených záznamů.

Měření časů je řízeno tepelně kompenzovaných krystalovým oscilátorem s odchylkou do 1,3 ppm a probíhá s rozlišením 1 ms, kumulovaná odchylka měření pro 10 s úsek je nižší než 0,023 %, pro 100 s úsek je nižší než 0,004 %.

Ceny a dodací termíny

V případě specifických požadavků se prosím informujte e-mailem na vyvojari@strasil.net nebo telefonicky na čísle 721 735 988. Rádi Vám vypracujeme podrobnou nabídku.

Ceník bezdrátové časomíry R

Ceny jednotlivých prvků zařízení bezdrátové časomíry:

Prvek Počet ks Cena/ks (Kč bez DPH)
Řídicí jednotka bezdrátového systému, napáječ, USB kabel, PC software, brašna/kufr

1 42000
Siréna + kabel 1 500
Fotobuňka bezdrátová, dosah 1,5 m, příslušenství 4 (varianta A) 6800
Fotobuňka bezdrátová, dosah 6 m, příslušenství - 7220
Fotobuňka bezdrátová, dosah 10 m, příslušenství 4 (varianta B) 8900
Stativ 8 680

Ve sloupci Počet ks tabulek je uveden počet kusů komponent pro realizaci systému se dvěma mezičasy, tj. s měřením start – mezičas 1 – mezičas 2 – cíl. Jako varianta A je uvedeno provedení s 1,5 m dosahem fotobuněk, jako varianta B je uvedeno provedení 10 m dosahem fotobuněk.

Ceny bezdrátového provedení jsou určeny součtem podle výše uvedené tabulky:

Varianta A s bezdrátovými fotobuňkami 1,5 m: 78 500 Kč bez DPH

Varianta B s bezdrátovými fotobuňkami 10 m: 86 900 Kč bez DPH

(pokud si přejete jiný počet fotobuněk – je možné užít 2 až 8 kusů – cenu si, prosím, odvoďte z tabulky; je možné kombinovat 1,5 m a 10 m typ)Ceník drátové časomíry R2

Ceny jednotlivých prvků zařízení drátové časomíry:

Prvek Počet ks Cena/ks (Kč bez DPH)
Řídicí jednotka drátového systému, napáječ, USB kabel, PC software, brašna/kufr 1 24000
Siréna + kabel 1 500
Fotobuňka drátová, dosah 1,5 m, vč. kabelu 30 m 4 (varianta A) 2800
Fotobuňka bezdrátová, dosah 6 m, vč. kabelu 30 m - 7220
Fotobuňka drátová, dosah 10 m, vč. kabelu 30 m 4 (varianta B) 4900
Další kabely (nášlapu odolné pro fotobuňky) - 33 Kč/m
Stativ 8 680

Ve sloupci Počet ks tabulek je uveden počet kusů komponent pro realizaci systému se dvěma mezičasy, tj. s měřením start – mezičas 1 – mezičas 2 – cíl. Jako varianta A je uvedeno provedení s 1,5 m dosahem fotobuněk, jako varianta B je uvedeno provedení 10 m dosahem fotobuněk.

Ceny drátového provedení jsou určeny součtem podle výše uvedené tabulky:

Varianta A s drátovými fotobuňkami 1,5 m: 44 500 Kč bez DPH

Varianta B s drátovými fotobuňkami 10 m: 52 900 Kč bez DPH

(pokud si přejete jiný počet fotobuněk – je možné užít 2 až 8 kusů – cenu si, prosím, odvoďte z tabulky; je možné kombinovat 1,5 m a 10 m typ)Ceník příslušenství

Startovací pistole je dostupná na objednávku v ceně 2800 Kč bez DPH vč. sady 100 nábojů, není třeba povolení.

Mininotebook (procesor ATOM, 2 GB RAM, výdrž na akumulátor min. 5 hodin), použitelný s časomírou a s předinstalovaným MS Windows a softwarem, nabízíme v ceně 6500 Kč bez DPH.

Sadu pro bateriové napájení řídící jednotky časomíry dodáváme v ceně 4000 Kč bez DPH s výdrží akumulátoru 5 hodin, v ceně 6500 Kč bez DPH s výdrží akumulátoru 9 hodin.

Sada mluvícího startu (tlakový reproduktor a hlasový modul s nahrávkami „připravit“, „pozor“ a nahrávkou výstřelu, vestavěný do řídicí jednotky časomíry) je dostupná v ceně 6100 Kč bez DPH.

Ceník softwarových doplňků

Souběžné měření více hráčů (v rámci dostupného počtu fotobuněk)zdarma na objednávku

Režim pro volný záznam časů (neexistuje cíl, zařízení zaznamenává postupně časy průchodů fotobuňkami, např. při měření na okruhu nebo při měření běhání „pyramidy“ apod.)zdarma na objednávku

Rozšíření paměti na 1000 záznamů- zdarma na objednávku

Dodací termín: dodací lhůta 6 – 8 týdnů pro bezdrátové provedení, 4 – 5 týdnů pro drátové provedení.

Ceny jsou uvedeny v Kč bez DPH a bez dopravy (EXW Brno). Cena dopravy zařízení na Slovensko přepravní službou TOPTRANS je cca. 300 Kč bez DPH, v ČR cca. 150 Kč bez DPH.

Platba fakturou se splatností 14 dnů; možno platit v Kč nebo v EUR podle aktuálního kurzu. Př první objednávce požadujeme platbu předem nebo 30 % zálohu.

Vysílač bezdrátové fotobuňky, laserový typ
Časomíra R2, vysílač bezdrátové fotobuňky
Vysílač bezdrátové fotobuňky, strana s ovládacími prvky
Časomíra R2, vysílač bezdrátové fotobuňky
Vysílač bezdrátové fotobuňky na stojanu s odrazkou
Časomíra R2, vysílač bezdrátové fotobuňky
Ke stažení
Jméno souboru Popis Velikost Datum
r3-sw-doc-english.pdf Aplikace R3 Timing pro spolupráci s časomírou R3 - návod (anglicky) 668 KB 11.10.18 23:37
R3-1002-20170509.zip Aplikace R3 Timing pro spolupráci s časomírou R3, verze 20170509, anglicky 7954 KB 11.10.18 23:37
R3-1002-20180910.zip Aplikace R3 Timing pro spolupráci s časomírou R3, verze 20180910, anglicky 11191 KB 20.06.19 16:01