Vývoj elektroniky

Produkty

Podpora a zájmová sekce

Sluchátkový zesilovač pro nedoslýchavé

Stručný popis konstrukce

Přístroj je monofonní výkonný sluchátkový zesilovač, který umožňuje nedoslýchavým hlasitý poslech rozhlasového vysílání nebo zvukového doprovodu TV vysílání bez toho, aby rušili okolí. Zařízení je vybaveno linkovým vstupem pro přímé připojení např. na konektor Scart televizního přijímače a snímací cívkou pro příjem zvuku, přenášeného bezdrátově indukční smyčkou v místech, kde je tato instalována.

Pro zlepšení poslechu je přístroj vybaven desetipásmovým ekvalizérem (nastavuje se po otevření přístroje podle audiogramu nebo jen podle poslechu - ovládací prvky nejsou na panelu, aby postižený nemohl nechtíc změnit nastavení přístroje). Přístroj dále obsahuje odpojitelný kompresor dynamiky, který zajišťuje stejně hlasitou reprodukci tichých i hlasitých pasáží.

Hmotnost přístroje je 185 gramů, rozměry 27 x 58 x 188 mm. Nabíjecí akumulátor napájí přístroj po dobu minimálně 10 hodin poslechu. Výstupní výkon dosahuje minimálně 0,35 W.

Laický návod k obsluze je v download sekci na konci této stránky.

Součástí návodu (viz download) je i popis konstrukce jednoduchého zesilovače (budiče) indukční smyčky pro pokrytí pokoje nebo bytu.

Pro zájemce o vlastní výrobu přístroje

Data pro výrobu DPS a popis zapojení najdete v downloadu (dole) - obsahuje sch a brd v Eaglu 4.09 a štítek přístroje ve formátu PDF. Tamtéž najdete i firmware pro procesor, který řídí automatické vypínání a ochranu baterie.

Další vývoj

V případě, že bude zájem o další vývoj nebo výrobu tohoto přístroje (původně navrženého pro babičku našeho šéfa), můžeme navrhnout modernější verzi zařízení s digitálním stereofonním zpracováním zvuku (možnost nastavit pro každé ucho jinou korekci; různé průběhy ekvalizéru a nastavení kompandéru pro různé podmínky poslechu - hudba/řeč apod.). Rovněž by bylo možné poněkud zmenšit rozměry zařízení a zvýšit výstupní výkon. Pokud máte zájem o tyto úpravy, napište nám na ivo@strasil.net.

Ke stažení
Jméno souboru Popis Velikost Datum
stitek_2.pdf Štítek v češtině 39 KB 24.04.23 11:14
vysilac.zip Schema a DPS jednoducheho zesilovace pro ind. smycku 58 KB 24.04.23 11:14
zes_nedosl_dps.zip Schéma a DPS (Eagle) 121 KB 24.04.23 11:14
zesilovacpronedoslychave.pdf Popis zapojení 124 KB 24.04.23 11:14
prirucka.pdf Laický návod k obsluze 174 KB 24.04.23 11:14
zes_nedosl_fw.zip Firmware pro PIC12F675 3 KB 24.04.23 11:14