Vývoj elektroniky

Produkty

Podpora a zájmová sekce

Průmyslová automatizace: reference

Reference z oblasti průmyslové automatizace

Zpět na všechny reference

Zkušebna rotačních částí pro automotive výrobu

Zkušebna rotačních částí pro automotive výrobuZkušebna rotačních částí pro automotive výrobu
Zkušebna rotačních částí pro automotive výrobuPro zákazníka, vyrábějícího prvky pohonu elektromobilů, jsme vyvinuli a vyrobili elektrovýzbroj zkušebních stolic pro životnostní testy těchto prvků. Zařízení elektricky a mechanicky zatěžuje testovaný prvek podle zadaného programu, simulujícího provoz vozidla. Testy mohou trvat i několik měsíců, průběžné výsledky jsou ukládány do paměti zkušební stolice a z ní jsou déle přenášeny na centrální server k archivaci. Případné katastrofické sehlání zkoušeného prvku je detekováno tepelnými a vibračními ochranami a automaticky ukončí zkoušku.

Zákazník: undisclosed/nezveřejněno, Czech Republic, rok realizace: 2019

Letecká vakcinace lišek - řídicí systém

Letecká vakcinace lišek - řídicí systémLetecká vakcinace lišek - řídicí systém
Letecká vakcinace lišek - řídicí systém


Elektronický systém pro řízení letecké vakcinace lišek. Postupně byly vyvinuty dvě varianty přístroje (dávkovač a registrační přístroj). Zařízení zajišťuje automatické shazování vakcín pro lišky při přeletu nad cílovým územím. Zařízení integruje v jednom systému, založném na OS Linux, řízení dávkovače vakcín podle GPS dat, mapy zakázaných oblastí a požadované hustoty dávkování návnad. Průběh vakcinace je zaznamenáván na paměťové médium a lze jej zpětně analyzovat: systém je vybaven dvojitým logováním uskutečněných operací. Ovládání a zobrazení je maximálně zjednodušeno tak, aby bylo možné zařízení snadno ovládat i za letu z lokálního panelu nebo dálkovým ovladačem.

Samotná činnost dávkovače je popsána následovně: Pomocí podavače je kontinuálně tažena páska s vakcínami do chladicího tunelu (volitelně). Na začátku tunelu je obal pásky nařezáván a pak dále směrován střadačem na cívku navijáku. Samotné vakcíny putují chladícím tunelem, kde se udržuje nízká teplota, až do zásobníku. Ze zásobníku jsou vakcíny vypouštěny automaticky, nebo manuálně pomocí ručního ovládání.

Zákazník: Bioveta a.s. / Elmontex, rok realizace: 2015

Náhrada řídicího systému žakárských stavů Stäubli JC3, JC4 a dalších

Náhrada řídicího systému žakárských stavů Stäubli JC3, JC4 a dalšíchNáhrada řídicího systému žakárských stavů Stäubli JC3, JC4 a dalších
Náhrada řídicího systému žakárských stavů Stäubli JC3, JC4 a dalšíchPro firmu Mileta Hořice jsme vyvinuli kompletní náhradu původní elektrovýzbroje žakárského stavu Stäubli JC3 a odvozených - z původní stářím nespolehlivé elektroinstalace zůstaly pouze kovové skříně a elektronika jednotlivých cartridgí s elektromagnety. Zařízení má nyní síťové připojení (Ethernet), pomocí kterého je možné nahrávat vzory v bitmapovém formátu přímo do řídicího systému, a LCD displej s náhledem vzoru a přímým přístupem k servisním funkcím. I obsluha si nové ovládání zamilovala - oproti disketám je to velký pokrok! Stroje (např. Stäubli CX860) tímto upgradem získaly navíc minimálně deset let života.

Zákazník: Mileta Horice, rok realizace: 2021

Ovládání veřejného osvětlení pro 21. století

Ovládání veřejného osvětlení pro 21. stoletíOvládání veřejného osvětlení pro 21. století
Ovládání veřejného osvětlení pro 21. století

Řízení veřejného osvětlení pro 21. století: zařízení tvoří komplexní řídicí jednotku pro rozvaděč VO: slučuje astročasovač, ovládání regulátoru napětí a čtyřkanálový měřič spotřeby schopný rozeznat poruchy svítidel či vedení spolu se vzdálenou správou systému přes LAN nebo GSM.

Zákazník: AŽD Praha, rok realizace: 2016

Elektrovýzbroj bočních vozů pro Nové divadlo v Plzni

Elektrovýzbroj bočních vozů pro Nové divadlo v PlzniElektrovýzbroj bočních vozů pro Nové divadlo v Plzni
Elektrovýzbroj bočních vozů pro Nové divadlo v PlzniElektrovýzbroj bateriově napájených bočních nájezdových vozů pro Novou scénu Divadla J.K.Tyla v Plzni. Naše technologie ovládá motory bočních vozů a zajišťuje jejich přesný nájezd na polohu pomocí ARC snímačů spolu s kalibračními kódovanými magnetickými spínači a reguluje rychlost jízdy. Vše je řízeno bezdrátově pomocí MODBUS/TCP a Profisafe.

Zákazník: Bosch Rexroth Brno, rok realizace: 2014

Řídicí systém tlakové stanice hydraulické výztuže

Řídicí systém tlakové stanice hydraulické výztužeŘídicí systém tlakové stanice hydraulické výztuže
Řídicí systém tlakové stanice hydraulické výztuže

Řídicí systém tlakové stanice hydraulické výztuže v hlubinném dole. Systém je určen pro provoz v prostředí s nebezpečím výbuchu metanu. Zařízení ovládá kaskádu tří čerpadel 135 kW spolu s příslušnými podávacími čerpadly; do systému je zapojena i filtrační stanice, přečerpávání a další pomocné okruhy.

Řídicí systém je distribuovaný, pro propojení komponent je využita sběrnice CAN-BUS - tím byla zajištěna značná úspora kabeláže, zlepšena diagnostika a vylepšena spolehlivost, což se v obtížných provozních podmínkách ukrajinských dolů ukázalo jako velmi vhodné: hlavní komunikační linka má čtyři vodiče oproti zhruba stovce vodičů u starších zařízení.

Na barevném displeji centrální řídicí jednotky jsou zobrazovány provozní stavy, poruchy, tlaky a stavy motohodin jednotlivých systémů.

Zákazník: Sigma pumpy Hranice, rok realizace: 2016

Hrázová kyvadla VD Vír I. - sběr dat

Hrázová kyvadla VD Vír I. - sběr datHrázová kyvadla VD Vír I. - sběr dat
Hrázová kyvadla VD Vír I. - sběr datRealizovali jsme systém sběru měřených dat z hrázových kyvadel VD Vír I. - jedné z nějvětších přehrad na Moravě. Speciální elektromechanické snímače, vyvinuté firmou BVT Technologies, jsou naším systémem každou půlhodinu aktivovány a provádí měření polohy hrázového kyvadla. Naměřená data a poruchové stavy jsou přenášeny datovou linkou do velínu přehrady, kde je umístěna sběrná jednotka s vyrovnávací pamětí pro data. Tato jednotka přenáší měřená data do informačního systému Povodí Moravy, přičemž emuluje protokol původního zařízení z 90. let, a současně jsou data ukládána a zpřístupněna na webovém serveru pro vzdálenou kontrolu. Zařízení je rovněž schopno nouzové komunikace pomocí GSM modulu, zejména v případě poruchových stavů.

Zákazník: BVT Technologies, a.s., rok realizace: 2010

Elektronika bočních vozů a točny muzikálového divadla Wroclaw

Elektronika bočních vozů a točny muzikálového divadla WroclawElektronika bočních vozů a točny muzikálového divadla Wroclaw
Elektronika bočních vozů a točny muzikálového divadla Wroclaw


Kompletní elektrovýzbroj bateriově napájených bočních nájezdových vozů a bateriově napájené pojízdné kazetové točny pro muzikálové divadlo Capitol ve Vratislavi (PL). Zařízení zajišťuje dvoukanálové bezpečné bezdrátové ovládání zařízení, automatický a přesný nájezd na požadovanou polohu, řízení dobíjení baterií s automatickým připojením dobíječů i pokročilou diagnostiku systému.

Zákazník: OCHI Engineering Ostrava, rok realizace: 2013

Řídicí systém 5D kina

Řídicí systém 5D kinaŘídicí systém 5D kina
Řídicí systém 5D kina

Náhrada nevyhovujícího řídicího systému pro 5D kina: nová řídicí deska, bezpečný hlavní rozvaděč i konzultace k celkovému provedení instalace. Ovládání motorů pohybu lavice - pohony s frekvenčními měniči a zpětnou vazbou absolutními enkodéry spolu s ovládáním desítek vstupů a výstupů efektových zařízení systému v reálném čase.

Zákazník: XD Technology s.r.o. Brno, rok realizace: 2014

Poloautomatický sklad

Poloautomatický skladPoloautomatický sklad
Poloautomatický sklad

Realizovaný systém se skládá z 200 kusů LED displejů, umístěných pod jednotlivými regálovými pozicemi. Na nich se skladníkovi zobrazují počty kusů výrobku k vychystání (odebrání) nebo vložení, načtené on-line z firemního informačního systému.

Každá jednotka displeje - elektronická značka - může navíc pro zvýraznění nebo odlišení indikace rozsvítit, případně rozblikat trojici z boku dobře viditelných LED diod. Poté, co skladník provede požadovanou akci, potvrdí ji stiskem tlačítka vedle displeje. Toto potvrzení se přenese do informačního systému, displej zhasne a po vychystání všech položek systém potvrdí ukončení práce.

Celé zařízení je podle fyzického uspořádání skladu rozděleno na 7 sekcí po cca. 30 regálových pozicích. Jednotlivé sekce se aktivují načtením čárového kódu z faktury resp. listu skladového pohybu ve čtečce tzv. skenovacího terminálu, umístěného na boční stěně řady polic.

Pro správu systému a případně i tisk skladových listů je v prostoru skladu umístěn počítač PC v provedení se zvýšenou ochranou proti prachu.

Všechny díly systému kromě počítače, který není pro jeho funkci nutný, jsou v provedení bez pohyblivých mechanických částí (např. ventilátorů, pevných disků) a s malou spotřebou, průměrná spotřeba jedné značky je nižší než 1 W. Propojení elektronických značek je provedeno sběrnicí RS-485, skenovací terminály jsou připojeny přes počítačovou síť Ethernet do internetu.

Naše firma realizovala a instalovala hardwarovou část zařízení (včetně mikrokódu displejů a skenovacích terminálů), SW informačního systému dodala firma iMagic, s.r.o.

Zákazník: 99 Europe, rok realizace: 2008

Driver pro DC motory R7-MS

Driver pro DC motory R7-MSDriver pro DC motory R7-MS
Driver pro DC motory R7-MS

Kompaktní jednotka na DIN lištu pro řízení DC motorů do 300 W, ovládání pomocí RS-485 resp. MODBUS/RTU. Zařízení je vybaveno přídavanými digitálními vstupy a výstupy a diagnostikou - měření proudu motorem, napájecích napětí a teploty.

Zákazník: Witte Automotive Nejdek, rok realizace: 2014

Řezačka netkaných textilií SGR-2000

Řezačka netkaných textilií SGR-2000Řezačka netkaných textilií SGR-2000
Řezačka netkaných textilií SGR-2000

Řezačka slouží k podélnému dělení různých druhů netkaných textilií na roli o šířce max. 2050 mm. Je vybavena automatickým dorovnáváním příčného posuvu, regulovatelným pneumatickým přítlakem a jeřábovou kočkou s motorovým pojezdem. Tento typ řezačky vychází z dlouholetých zkušeností s podélnými a příčnými řezacími stroji vlastní konstrukce, užívanými v textilní výrobě naší firmy.

Elektrovýzbroj řezačky umožňuje plynulý rozjezd, cílové zastavení stroje po zpracování požadované délky. Příčná poloha textilie je regulována optickými senzory a PID regulátorem řízeným servomechanismem, což dovoluje snížit šířku krajních odřezků na méně než třetinu oproti běžnému řešení bez regulace.

Pro zajištění bezpečnosti práce se strojem jsou osazeny při chodu stroje elektricky zamykané dveře do pracovního prostoru, elektromagnetický zámek lišty s noži a automatická ochrana, zajišťující odstavení stroje při případném uvolnění nože.

Lišta nožů je osazena pěti samostatnými řeznými jednotkami. Je možné i provedení pro řezání úzkých pásků a provedení s kyvnými nebo pevnými noži.

Centrální řídicí jednotka řídí s výjimkou bezpečnostních funkcí všechny systémy stroje, například řízení tlaku v pneuválcích přítlaku textilie, řízení příčné polohy textilie (PID), kontrolu usazení vstupní role, ovládá měření zpracované délky a zobrazení rychlosti a odhadu času do dokončení práce a řídí cílové zastavení stroje.

Zákazník: Donaldson Czech Republic, rok realizace: 2008

Řízení bazénové rolety

Řízení bazénové roletyŘízení bazénové rolety
Řízení bazénové rolety

Od roku 2009 vyvíjíme pro firmu ASPAR elektroniku pro ovládání automatick0 bazénové rolety, a neustáváme v inovacích: nyní se vyrábí pátá generace systému. Signálem z nástěnného ovladače s grafickým displejem, bezdrátové klíčenky nebo datovou komunikací otevíráme nebo zavíráme roletu. Zařízení je vybaveno diagnostikou - zobrazením polohy, měřením proudu motorem a snímačem polohy, včetně logování provozních stavů. Vícejazyčné uživatelské rozhraní.

Zákazník: ASPAR, rok realizace: 2020

Řídicí jednotka pro vzducholoď

Řídicí jednotka pro vzducholoďŘídicí jednotka pro vzducholoď
Řídicí jednotka pro vzducholoď

Vývoj HW řídicí jednotky pro 9 metrů dlouhou autonomní vzducholoď ACC9M univerzity v Hagenu. Zařízení je založeno na DSP Texas Instruments, které je schopno přímo vykonávat program z Matlabu, a pomocném 16-bitovém mikrokontroléru, zajišťujícím komunikaci se senzory a aktory. Jednotka řídí pohony vzducholodi, integruje magnetometr, přesná čidla tlaku vzduchu, MEMS akcelerometry a gyroskopy, je vybavena proprietárním rádiovým spojením v ISM pásmu a GPS a GSM moduly.

Některé fotografie (c) FernUni Hagen.

Zákazník: FernUni Hagen, rok realizace: 2011

Jednotka pro synchronizaci hydraulických pohonů

Jednotka pro synchronizaci hydraulických pohonůJednotka pro synchronizaci hydraulických pohonů
Jednotka pro synchronizaci hydraulických pohonů

Jednotka zabraňuje vzpříčení pohonu stolu dolní scény měřením rozdílu mezi výsuvem levého a pravého hydraulického pohonu. V normálním provozu slouží jednotka jako měřidlo chyby synchronizace pohonů, přičemž může výstupními kontakty zakázat další běh pohonů, je-li diference příliš vysoká. V nouzovém režimu je možné při ručním ovládání přímo podle zobrazení na jednotce pohony ovládat. Pro měření jsou použity lankové snímače s rozhraním SSI.

Zákazník: Bosch Rexroth Brno, rok realizace: 2014

Vyhodnocení polohy pístu při tlakovém lití hliníku

Vyhodnocení polohy pístu při tlakovém lití hliníkuVyhodnocení polohy pístu při tlakovém lití hliníku
Vyhodnocení polohy pístu při tlakovém lití hliníku


Pro našeho zákazníka jsme vyvinuli dvě varianty (analogovou a digitální) jednotky pro vyhodnocení polohy pístu, která je snímána snímačem s analogovým výstupem 0 - 5 (10) V. Jednotka podle polohy pístu spíná dvě výstupní relé. Na LED diodách, resp. displeji jsou je signalizována aktuální poloha pístu a dosažený přesah polohy za spínací hranicí. Digitální varianta jednotky je schopna učení spínacích poloh podle chodu pístu a zobrazuje přímo polohu pístu v milimetrech či procentech.

Zákazník: JTEKT Automotive, Pardubice, rok realizace: 2015

Jednotky pro záznam jízdy vysokozdvižných vozíků

Jednotky pro záznam jízdy vysokozdvižných vozíkůJednotky pro záznam jízdy vysokozdvižných vozíků
Jednotky pro záznam jízdy vysokozdvižných vozíků


Jednotky Lite byly vyvinuty jako kompletní náhrada spínací skříňky pro vysokozdvižné vozíky. Jednotka v sobě uchovává záznam o použití vozíku konkrétním pracovníkem (jsou použity bezkontaktní čipové karty), záznam provozní doby a případné nehody vozíku. Snímání stavu vozíku je realizováno prostřednictvím otřesového snímače, umístěného na rámu stroje.

Zákazník: RAY CZ, s.r.o., rok realizace: 2013

Ultrazvukový senzor vzdálenosti

Ultrazvukový senzor vzdálenostiUltrazvukový senzor vzdálenosti
Ultrazvukový senzor vzdálenosti

Ultrazvukový snímač vzdálenosti slouží pro detekci překážek v poli před snímačem. Nastavení snímací vzdálenosti je možné trimrem na modulu snímače.

Zákazník: International Player, Ostrava, rok realizace: 2012

Převodník signálu dutinoměru Marposs

Převodník signálu dutinoměru MarpossPřevodník signálu dutinoměru Marposs
Převodník signálu dutinoměru Marposs


Převodník signálu z jednotky dutinoměru (hloubkoměru či jiného měřidla) Marposs srovnává měřenou hodnotu s nastavenými mezemi výstupní kontroly. Je-li měřená hodnota v mezích, spíná výstupní relé převodníku, které povoluje vstup měřeného dílu do dalšího výrobního procesu.

Zákazník: JTEKT Automotive, Pardubice, rok realizace: 2014

MODBUS LED displej SM-LED232.V01

MODBUS LED displej SM-LED232.V01MODBUS LED displej SM-LED232.V01
MODBUS LED displej SM-LED232.V01

Zařízení dvouřádkového LED zobrazovače bylo vyvinuto z podnětu česko-švýcarské firmy Störi Mantel s.r.o., která se zabývá vývojem a výrobou dřevoobráběcích strojů. Displej komunikuje s nadřazeným PLC po sériovém rozhraní RS-232. Jako formát datové zprávy je implementována podpora protokolu MODBUS/RTU.

Displej dokáže v každém řádku zobrazit číslo v rozsahu -999 až 9999 a individuálně zapínat zobrazení uvozujících nul a rovněž dovoluje libovolné nezávislé zobrazení desetinných teček.

Výrobek je zasazen v hliníkovém černě eloxovaném rámačku, který v sobě ukrývá montážní upevňovací otvory se závity M3.

Zákazník: Störi Mantel, rok realizace: 2013

Analyzátor sítě pro testování čerpadel

Analyzátor sítě pro testování čerpadelAnalyzátor sítě pro testování čerpadel
Analyzátor sítě pro testování čerpadel

Jednoduchá aplikace s PLC Fatek a analyzátorem sítě Carlo Gavazzi pro testování čerpadel na konci výrobní linky - měří se, zda je proud a účiník motoru v požadovaných mezích podle zadaného typu čerpadla. Jsou podporovány jednofázová i třífázové stroje.

Zákazník: Sigma pumpy Hranice, rok realizace: 2014

Akustický hlásič alarmů

Speciální hlásič přijímá alarmové informace z technologie po síti LAN. Po přijetí alarmu se na LED poli hlásiče rozsvítí signalizace alarmu (červeně, zeleně, modře či jinou barvou podle závažnosti poplachu) a je zahájeno opakované přehrávání předvoleného zvuku pro daný alarm, typicky namluveného upozornění pro obsluhu. Obsluha může alarmy kvitovat z panelu zařízení. Konfigurace přístroje se provádí pomocí webového rozhraní.

Zákazník: Bosch Diesel Jihlava, rok realizace: 2014

Regulátor a měřič tlaku MSP-2

Regulátor a měřič tlaku MSP-2Regulátor a měřič tlaku MSP-2
Regulátor a měřič tlaku MSP-2

Miniaturní regulátor slouží pro řízení procesu tlakové zkoušky ventilů. Podle požadovaného tlaku a zpětné vazby ze snímače s proudovou smyčkou je ovládán elektroventil, který přivádí tlakový vzduch do multiplikátoru, který vytváří výsledný tlak vody ve zkušebním okruhu. Průběh zkoušky je sledován a zaznamenáván připojeným počítačem.

Zákazník: Sigma pumpy Hranice, rok realizace: 2015

Výukový robot

Výukový robotVýukový robot
Výukový robot


Robot pro výuku a vývoj nových algoritmů na FIT VUT v Brně. Robot je vybaven lidarem, mikrovlnným radarem, snímačem Kinect a dalšími senzory, které umožňují jeho autonomii. Pohon je na přání zákazníka založen na upravené mechanice robotického vysavače.

Zákazník: FIT VUT Brno, rok realizace: 2014

Termostatované vany pro měření klíčivosti semen

Termostatované vany pro měření klíčivosti semenTermostatované vany pro měření klíčivosti semen
Termostatované vany pro měření klíčivosti semen

Zařízení pro koncového zákazníka z Monolska vytváří řízené podmínky - teplotu vodní lázně, cirkulace vody a osvětlení - podle časového programu. Na nerezové plochy jsou umístěny textilní podložky, které dodává naše oddělení zpracování netkaných textilií. Na tyto podložky jsou položena semena, jejichž klíčivost můžeme za automaticky řízených podmínek sledovat.

Díly stojanů jsou vyráběny na naší 3D tiskárně.

Zákazník: ASD/Mongolsko, rok realizace: 2015

Odměřování lisovacích bodů - LED lišta

Odměřování lisovacích bodů - LED lištaOdměřování lisovacích bodů - LED lišta
Odměřování lisovacích bodů - LED lišta

Zařízení pomocí 4 metry dlouhé LED lišty ukazuje obsluze formou světelného bodu (čárky) místa, kde má být provedeno lisování lan - obsluha v nasvětleném místě udělá značku či přímo provede lisování. Rozlišení lišty je lepší než 1 mm. Lišta je řízena počítačem, po načtení čárového kódu jsou z databáze načtena výrobní data a na liště vizualizovány lisovací body.

Zákazník: Kompan Brno, rok realizace: 2015

Otáčkoměry do pouště

Speciální tachometry pro hydraulické pohony, v provedení pro pouštní podmínky a extrémní rozsah teplot.

Zákazník: German Gulf, Spojené arabské emiráty, rok realizace: 2008

Dohledová deska pro routery Cesnetu

Řídicí a dohledové desky do serverů a vysokorychlostních routerů (kontrola teplot a ventilátorů, watchdog, řízení servisního LCD displeje Rack serverů atd.). Možnost vzdáleného upgradu firmwaru.

Zákazník: Cesnet - akademická páteřní síť, rok realizace: 2008

Ovládací jednotka přepínače kapalin

Ovládací jednotka přepínače kapalinOvládací jednotka přepínače kapalin
Ovládací jednotka přepínače kapalin

Přepínač je určen k použití s ventilem Motor Valve MV-7/IMV-7. Tyto ventily se používají pro automatizaci laboratorních procesů, zde konkrétně pro kalibrační procesy elektrochemických senzorů.

Spolu s obslužným programem na PC dává přístroj uživateli možnost kontrolovat a měnit polohu ventilu (spojení vstupních a výstupních bran ventilu) ručně nebo v automatickém režimu s možností nastavení časových značek.

Přepínač komunikuje s PC standardním rozhraním USB.

Zákazník: BVT Technologies, a.s. Strážek, rok realizace: 2013

Detektor chodu ventilátoru

Detektor chodu ventilátoruDetektor chodu ventilátoru
Detektor chodu ventilátoru

Jednoduchý modul pro detekci otáčení ventilátoru nebo jiného motoru za použití indukčního snímače. Modul je primárně určen pro kontrolu chodu chladících ventilátorů a odvětrávání kotelen.

Zákazník: soukromá osoba, rok realizace: 2013

Displej NCV

Displej NCVDisplej NCV
Displej NCV

Jednoduchý informační displej pro speciální provoz, zobrazující odpočet času do doběhu technologického procesu.

Zákazník: Nejdecká česárna vlny, rok realizace: 2013

Přestavba řídicího systému vyvrtávacího stroje

Doplnění řídicího systému vyvrtávacího stroje pro dřevěné trámky a kulatinu o ovládání rotační osy, nový ovládací software pro řídicí počítač stroje.

Zákazník: Kompan Brno, rok realizace: 2014