Řídicí jednotka pro chytrou fotovoltaiku

Všechny články

Jedním z předních českých dodavatelů FVE je firma ARP elektro group s.r.o. Ta v lednu 2025 uvedla na trhu inovativní řízení FVE – GreenBox. Máme v tom prsty!

GreenBox dokáže inteligentně řídit ohřev vody v bojleru nebo nabíjení elektromobilů prostřednictvím wallboxu. Komunikace probíhá přes Microsoft Azure IoT a ovládání je plně integrované do mobilní aplikace. Vývoj i výroba probíhá kompletně v ČR. 

Zajistili jsme vývoj hardware i firmware

Firma Arpeg nás oslovila s požadavkem na návrh a výrobu hardware této jednotky, včetně systémového firmwaru, tedy sestavení operačního systému (Linux/Yocto) na míru s nakonfigurovanými periferiemi, řešením aktualizací, funkcemi pro nastavení připojení a dalšími drobnostmi.

Vývoj elektronických zařízení není o marketingových slibech, ale o každodenní poctivé práci a precizním inženýrství. GreenBox představuje evoluci v řízení fotovoltaiky – nepřináší revoluční technologii, ale promyšlené a precizní řešení přesně podle potřeb zákazníků. Je to ukázka toho, co děláme denně: vytváříme nová funkční, bezpečná a spolehlivá zařízení. Tak vypadá profesionální vývoj elektroniky na zakázku v praxi.

Technické řešení – EGModule a funkční štítek s LED diodami 

Základem jednotky je náš Linuxový SOM modul EGModule postavený na platformě ARM / Allwinner A64. Běží na frekvenci 1,1 GHz s 1 GB RAM a plnou podporou embedded Linuxu (Yocto), spolu s 8 GB flash paměti. Modul jsme před pár lety vyvinuli pro vlastní potřebu jako náhradu Raspberry Pi Compute Module 3. Integrovali jsme Ethernet, rozhraní RS-485 (Modbus-RTU) pro průmyslovou komunikaci a USB porty pro konfiguraci a aktualizaci firmware. V průběhu vývoje navíc přibyla na požadavek zákazníka i Wi-Fi konektivita.

Zařízení je v typizované krabičce, určené pro montáž v rozvaděči. Průmysloví designéři se v tomto případě nedostali ke slovu – ale štítek je zajímavý jinak: přímo ve štítku jsou integrované LED diody, které signalizují stav jednotky, připojení k síti i napájení. Díky tomu jsme ušetřili místo i náklady za samostatný plošný spoj s LED diodami nebo světlovody uvnitř přístroje. Použili jsme běžné technologie pro membránové klávesnice.

Softwarovou aplikační část řešil jiný dodavatel, se kterým jsme spolupracovali na propojení našeho firmware s platformou Docker a Microsoft Azure IoT. 

Od prototypu k sériové výrobě

Vývoj zahrnoval kompletní proces od návrhu schématu a desky plošných spojů v Altium Designer, přes prototypování až po předsériovou výrobu 50 kusů. 

Během tohoto procesu jsme úzce spolupracovali s dodavatelem softwaru na ladění našeho systému s vyvíjenou aplikací na bázi Dockeru a Microsoft Azure IoT.

Nyní máme za sebou finální testování a bez ztráty květinky provedené certifikace, a začínáme s výrobou první plné série 300 kusů GreenBoxů pro český trh.

Bez zbytečných příkras

Vývoj elektronických zařízení není o marketingových slibech, ale o každodenní poctivé práci a precizním inženýrství. 

GreenBox je přesně takový – promyšlené a precizní řešení vytvořené přesně podle potřeb zákazníků. A v tom spočívá jeho skutečná hodnota. Takové věci vymýšlíme a vyrábíme každý den. Bereme technické zadání a přetváříme ho v realizovatelný, vyrobitelný a spolehlivý produkt. Tak vypadá profesionální vývoj elektroniky na zakázku v praxi.

Napište, rádi pomůžeme i Vám!

Blog

Další články

Žakárské stavy Mileta: od disket k modernímu řídicímu systému

Žakárské stavy Mileta: od disket k modernímu řídicímu systému

Pro firmu Mileta Hořice jsme vyvinuli moderní řídicí systém elektronicky řízených tkalcovských stavů.
Projekt moderní endoskopické kamery

Projekt moderní endoskopické kamery

Navrhli jsme atypický USB 3.0 hub pro endoskopickou kameru určenou pro ORL lékaře.