Duální RFID čtečka pro průmyslové terminály

Všechny články

Když potřebujete načítat různé typy RFID karet a nevyhovují vám běžně dostupné USB RFID čtečky, přichází ke slovu řešení na míru. Přesně to byl případ firmy Gaben, výrobce průmyslových dotykových terminálů GB Touch.  

 

Tento typ stacionárních terminálů se využívá ve výrobních provozech pro zobrazování pracovní dokumentace a dalších podnikových informací. Aby byla práce s terminálem jednodušší a efektivnější, chtěl klient terminál doplnit o duální RFID čtečku. 

Ta měla být integrovaná na boku terminálu, v poměrně úzkém rámu monitoru. Vývoj a výroba takového zařízení není úplně jednoduchá, jak kvůli prostorovému omezení, tak kvůli požadavku na čtení dvou typů karet nebo čipů. 

Jak duální RFID čtečka funguje? 

Z technického pohledu jde o zařízení, které má ve skutečnosti čtečky dvě. Každá z nich komunikuje na jiné frekvenci:

  • 125 kHz (LF, nízká frekvence) 
  • 13,56 MHz (HF, vysoká frekvence) 

V obou případech je cílem získat z čipu nebo karty unikátní identifikátor (UID), který čtečka pošle dál. To znamená, že karta může „vypsat“ své ID třeba rovnou do Excelu nebo do přihlašovacího formuláře.

Výhodou je univerzální použití – čtečka je jen hardwarový mezistupeň. O tom, co se s ID stane, rozhoduje software zákazníka. Ve skladu to může být záznam o pohybu zboží, v kanceláři třeba přihlášení do systému.

Kompaktní deska plošných spojů navržená do těla monitoru

Hlavní výzvou tohoto projektu bylo navrhnout mechanické uspořádání tak, aby se obě RFID čtečky vešly na poměrně úzkou desku plošných spojů. Zároveň bylo potřeba zajistit, aby se jejich antény navzájem nerušily a každá spolehlivě fungovala na své frekvenci. Proto je jedna anténa vyleptaná přímo na spodní stranu desky, zatímco druhá je připojená externě.

Komunikaci se čtečkami realizuje mikrokontrolér, který také poskytuje USB rozhraní pro připojení k počítači. Na desce jsou umístěné dvě LED diody, zelená indikuje činnost mikrokontroléru, bílá indikuje připravenost čtečky, případně úspěšné přečtení karty. Díky tomu má obsluha přehled, že vše funguje. 

Součástí vývoje bylo i doladění firmwaru – rozšířili jsme možnosti výstupního formátu a zpřístupnili perzistentní konfiguraci, kterou si Gaben může sám upravit podle potřeby jednotlivých klientů. Čtečku jsme naučili podporovat i několik naprosto nestandardních formátů, které používají zákazníci Gabenu – poslali nám vzorek karet k analýze a my doplnili potřebné převodní funkce do softwaru zařízení.

Od malé série k dlouholeté spolupráci

Původně šlo jen o malou zakázku. Gaben poptával zhruba 20 kusů čteček, které měly být osazeny do jejich nového dotykového terminálu. Poptávka po těchto terminálech ale začala růst a z dvaceti kusů se stala stálá součást výroby. Dnes se čtečka montuje do několika typů dotykových terminálů Gaben a ročně se jí u nás vyrobí několik stovek kusů.

Vývoj čtečky začal jako jednorázové řešení pro konkrétní projekt. Dnes je z ní spolehlivá součást produktové řady zákazníka.

Jsme rádi, že jsme u toho mohli být – od návrhu až po sériovou výrobu. A pokud i vy potřebujete elektroniku, která se přizpůsobí vám, ne naopak, ozvěte se.

Blog

Další články

Design review: co ověřujeme, než pustíme návrh elektroniky do výroby

Design review: co ověřujeme, než pustíme návrh elektroniky do výroby

Včasná kontrola schémat a návrhu plošných spojů šetří problémy při výrobě i certifikaci. Co všechno prověřujeme, když k nám klient přinese vlastní návrh?
Řídicí jednotka pro chytrou fotovoltaiku

Řídicí jednotka pro chytrou fotovoltaiku

Chytrá FVE od firmy ARPEG má náš hardware a firmware.