Zakázkový vývoj elektronických zařízení

Deska převodníku 4x RS-422 s rozhraním Ethernet
Vývoj elektroniky

Nabízíme zakázkový vývoj elektroniky a kusovou i sériovou výrobu speciálních slaboproudých elektronických zařízení, zejména v oboru automatizační, měřicí a zvukové techniky.

Pokud máte zájem o návrh elektronického zařízení a jeho realizaci, uvítáme Vaši poptávku: kontaktuje vyvojari@strasil.net nebo zatelefonujte.

V případě Vašeho zájmu zajistíme i výrobu (tedy výrobu DPS, osazování, oživení, zapouzdření a kompletování), a to buď přímo v naší prototypové dílně specializované na menší série od kusových speciálních výrobků po série do 500 ks měsíčně, nebo v kooperaci s firmami specializovanými na osazování plošných spojů, přičemž na výrobu dohlíží náš pracovník a zajišťuje kontrolu kvality a testování. Naše výroba je vybavena technikou pro strojní osazování, pájení a rework včetně komponent BGA.

Rovněž od nás můžete obdržet kompletní výrobní podklady (schémata, výkresy DPS, zdrojové kódy) pro další výrobu, kterou si můžete zajistit sami.

Záleží jen na dohodě - například velmi často dodáváme hotové, oživené plošné spoje, a finální kompletaci zařízení do krabiček, balení atd. si zajišťuje zákazník sám.

Výjimkou mezi realizovanými zakázkami nejsou ani přístroje, která existují vysloveně v jediném kuse - typicky jde o řízení speciálních strojů (od otáčecího talíře pro fotografování po agregáty o výkonu stovek kW), zvláštní měřicí a zkušební přístroje apod.

Ve spolupráci s kolegy z naší firmy nabízíme i vývoj a výrobu jednoúčelových strojů - nejčastěji jde o textilní stroje na zpracování netkané textilie, šňůrek, gumiček apod., ale výjimkou nejsou ani mechanické měřicí přístroje a manipulátory.

Běžně dodáváme celá hotová zařízení "na klíč", často i s instalací na místě.

Máme poměrně bohaté zkušenosti, proto naši zákazníci často nechávají kompletní technickou stránku zařízení na nás a zadání prací se omezí na několik vět - jiní zákazníci preferují co nejčastější konzultace a dodávají nám detailní zadání o stovkách stránek. Máme rádi oba přístupy.

Pokud máte jisté zkušenosti v oboru nebo podnikovou elektro dílnu, je možné nechat si např. pouze napsat firmware do procesoru, zkonzultovat schémata a například mechanickou konstrukci celého zařízení si zajistit vlastními silami. Rádi Vám poskytneme konzultace. Velmi často konzultujeme různé aplikace "hobby" desek typu Raspberry, Arduino, které sami pro profesionální práci nepoužíváme.

Mnohdy můžeme nabídnout pouhou úpravu našeho standardního výrobku, což vyjde podstatně výhodněji, než kompletní nový vývoj - týká se to zejména produktů, uveřejněných na tomto webu, a dále různých měřicích modulů, regulátorů a zvukových pamětí. Často také navrhujeme různé rekonstrukce a upgrady jinde vyvinutých zařízení nebo třeba zastaralých měřicích systémů.

Ceny vývoje jsou velmi individuální záležitost. Nejjednodušší je se zeptat, rádi Vám zašleme nabídku...

Je zřejmé, že u kusové výroby bude cena práce tvořit typicky většinu výsledné ceny výrobku, u minisérie o počtu např. 20 kusů tvoří cena vývoje zpravidla méně než třetinu ceny výrobku. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní aplikaci: horší poměr bude u spotřební elektroniky, naopak například vývoj zbrusu nového speciálního PLC pro určitou automatizační úlohu může být ekonomický oproti řešení se standardními řídicími systémy již u jediného kusu. Nezanedbatelnou výhodou bývá i zjednodušení montáže díky uzpůsobené kabeláži a mechanickému provedení, zmenšení rozměrů a profesionální vzhled kompaktní elektročásti zařízení.

Při vytváření cenových nabídek udáváme přímo koncovou cenu celého vývoje a případné výroby, nepoužíváme zpravidla koncept hodinových cen - zdá se nám nefér účtovat při nečekaných technických problémech hodiny navíc (a když přijde na věc, například v případě potřeby dodatečných úprav významně mimo rozsah původního zadání, za hodinu práce technika účtujeme 350 - 500 Kč bez DPH, programátora či vývojáře HW 600 - 800 Kč bez DPH).

Užívané technologie

Většina zařízení, která navrhujeme, je digitálně řízená - jednoduché či nízkospotřebové aplikace malým mikrokontrolérem - mikrořadičem, složitější systémy nyní velmi často zakládáme na embedded Linuxu. Dovedeme i vyvinout procesorové desky pro linuxové řídicí systémy - typicky na platformě Allwinner A13/A20 nebo i.MX6. Umíme navrhnout zařízení s vysokorychlostními rozhraními i s DDR3 pamětmi.

Pro jednodušší aplikace používáme mikrořadiče PIC, Atmel AVR (donedávna nejčastěji), jsme vybaveni např. i pro PSoC a TI MSP430. Výkonnější mikrokontroléry - 32-bitové procesory ARM (obvykle NXP LPC, Cortex/STM32) a další - již v mnoha našich aplikacích vytlačily systémy na bázi OS Linux, které se ukazují jako sice mírně výrobně dražší, ale vývojově levnější a podstatně flexibilnější. Výjimkou jsou nízkospotřebové aplikace a oblast zpracování signálů - signálové procesory DSP "umíme" Texas Instruments a Microchip dsPIC. Používáme i hradlová pole CPLD, FPGA Xilinx a Altera.

Firmware píšeme většinou v jazyce C, případně Qt/C++.

Z pokročilejších technologií nabízíme zpracování HD videa, audio DSP, CAN BUS, softwarové dékódování MP3, FAT32, USB včetně USB 3, komunikace RS-485, MODBUS, Wi-Fi, GPS, GSM, Bluetooth (i BT Smart), TCP/IP, řízení krokových motorů atd. Vyvíjeli jsme mnoho aplikací spojených s Internetem, obvykle s využitím Linuxu, platformy ARM nebo specializovaných obvodů Rabbit RCM či modulů Lantronix.

DPS navrhujeme v legálních systémech Altium Designer nebo v Eagle (dříve jsme také užívali systém Formica). Většina návrhů je v SMT technologii optimalizovaná pro strojní výrobu, pouze, pokud si zákazník přeje, je samozřejmě možné dodat desku s klasickým osazením. Díky automatické opravárenské stanici nám nečiní problém obvody BGA, dovedeme zajistit i bondování čipů.

Pokud k danému zařízení patří i software pro počítač, můžeme jej vytvořit v jazycích C#, Delphi, C++ (Windows, případně Linux), Pascal (DOS) nebo jako webovou aplikaci (PHP+mySQL, Python, Codeigniter, Django). Můžeme dodat i software pro mobilní telefony (Java J2ME, C# pro Windows Mobile, b4a a C# pro Android).

Pokud zařízení obsahuje součásti průmyslové automatizace, užíváme vlastní speciální PLC nebo PLC Fatek, Tecomat, Micropel či Siemens.

Typický postup vývoje
  • Předání slovního zadání (poptávky), nejčastěji e-mailem (typicky jde o několik e-mailů, kdy si s Vámi zkusíme ujasnit technické provedení budoucího výrobku a jeho realizovatelnost, samozřejmě v této fázi zdarma a nezávazně)
  • Naše odpověď s cenovou nabídkou a stručným náčrtem řešení (obvykle během jednoho až pěti pracovních dnů podle náročnosti)
  • Předání podrobnějšího zadání, dořešení detailů, případně vypracování realizační studie u náročnějších zakázek
  • Vzájemné odsouhlasení detailního návrhu chování aplikace, případně i schématu a rozměrů DPS (podle náročnosti aplikace obvykle během týdne až dvou)
  • Výroba prototypu (po zaplacení zálohy) a naprogramování softwaru zařízení (obvykle od 2 do 6 týdnů u jednodušších aplikací)
  • Zaslání prototypu k otestování
  • Kompletní data pro výrobu jsou předána po zaplacení faktury za vývoj, pokud není jiná dohoda (např. dokumentace zůstane naše a následná výroba bude vždy probíhat u nás, nebo budeme produkt dále vyrábět v naši režii)

Jsme lidé - není problém domluvit se na jiném postupu.

Reference